Національний Координаційний Центр сприяння протидії корупції

Міжнародна діяльність

Міжнародний центр перспективних досліджень

Надіслати звернення

Надіслати офіційне звернення Директору Центра

Реформування судової системи

ІНФОРМАЦІЯ про вжиті у 2014 році спеціальними підрозділами по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України заходи щодо протидії корупції та про осіб, притягнутих до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень

на виконання вимог ч. 1 ст. 19 Закону України „Про засади запобігання і протидії корупції”

 

Поширення корупції в органах державної влади, зрощення бізнесу і політики, організованої злочинної діяльності є загрозою національній безпеці України у сфері її державної безпеки (абз. 9 ст. 7 Закону України “Про основи національної безпеки України”).

Упродовж багатьох років Україні не вдається переломити небезпечні тенденції зростання масштабів корупції. Концентрація влади була використана колишньою верхівкою не для поліпшення контрольованості управлінських процесів, а з метою монополізації корупційних схем та їх поширення на все економічне і політико-адміністративне поле держави. Такий стан справ став причиною критичного ставлення до України як до корумпованої держави з нестабільними державними інститутами. Справедливість цих оцінок засвідчили події, які змусили громадян зламати корумпований режим, вийти на вулиці для захисту свого майбутнього. “Революція гідності” довела, що люди в Україні нікому не дозволять нехтувати їх прагненням жити у цивілізованій та заможній країні.

Президент України П. Порошенко у Позачерговому Посланні до Верховної Ради України від 27.11.2014 “Про внутрішнє та зовнішнє становище України” наголосив, що наразі корупція є ключовим внутрішнім викликом нашій державі. Вона стала першопричиною вкрай низького рівня життя переважної більшості українців, і сьогодні саме корупція є союзником нашого зовнішнього ворога, навіть сильнішим, ніж його ідеологічно вмотивована “п’ята колона”.

Попередження, виявлення, припинення і розкриття організованої злочинної діяльності та корупції у сфері управління і економіки входить до завдань Служби безпеки України (ст. 2 Закону України „Про Службу безпеки України”).

Відповідно до компетенції підрозділи БКОЗ СБ України забезпечують виявлення та припинення корупційних правопорушень. Однак репресивна функція не здатна викорінити таке масштабне негативне явище. Тому Служба безпеки України у більш широкому контексті забезпечення національної безпеки, у взаємодії із іншими державними органами, неурядовими організаціями та іноземними партнерами систематично здійснює організаційні та практичні заходи, спрямовані на нейтралізацію корупційних ризиків і загроз.

 

Правозастосовна діяльність 

Особлива увага в діяльності спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБ України у 2014 році була приділена виконанню, в межах компетенції, завдань, передбачених ч. 5 ст. 5 Закону України “Про засади запобігання і протидії корупції” (далі – Закон), щодо виявлення та припинення корупційних правопорушень.

Так, протягом 2014 року спецпідрозділами СБ України складено 705 протоколів про адміністративні корупційні правопорушення, у тому числі 97 – за порушення вимог статті 7 Закону (обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності), 37 – статті 8 Закону (обмеження щодо одержання подарунків/пожертв), 35 – статті 9 Закону (обмеження щодо роботи близьких осіб), 213 – статті 12 Закону (фінансовий контроль) та 314 – статті 14 Закону (урегулювання конфлікту інтересів). 542 протоколи було розглянуто судами, за результатами яких 460 правопорушників притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів.

Діаграма 1. Види викритих адміністративних корупційних правопорушень (за складеними протоколами)

У 2014 році за матеріалами СБ України особам повідомлено про підозру у скоєнні 359 корупційних злочинів, з яких 233 пов’язані з прийняттям пропозиції, обіцянки або одержанням службовою особою неправомірної вигоди, 44 – зловживанням владою або службовим становищем, 18 – зловживанням впливом.

Діаграма 2. Злочини з ознаками корупції, у скоєнні яких особам повідомлено про підозру

Діяльність СБ України з викриття корупційних правопорушень у розрізі суб’єктів відповідальності за них виглядає таким чином:

Діаграма 3. Суб’єкти відповідальності за корупційні правопорушення, стосовно яких складено адміністративні протоколи

Діаграма 4. Суб’єкти відповідальності за корупційні правопорушення, яким повідомлено про підозру у скоєнні злочинів з ознаками корупції

У напрямку протидії корупції в органах державної влади і місцевого самоврядування, державних (комунальних) підприємствах, установах та організаціях, а також у середовищі осіб, які надають публічні послуги, складено 553 адміністративні протоколи про корупційні правопорушення; у 153 кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами СБ України, особам повідомлено про підозру у скоєнні злочинів, з яких 89 – за ст. 368 КК України. Стосовно держслужбовців 1-3 категорій розпочато 7 кримінальних проваджень, у т.ч. 5 за ознаками одержання неправомірної вигоди, складено 40 протоколів.

У межах розпочатого Головним слідчим управлінням СБ України кримінального провадження Генеральною прокуратурою України повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, колишньому Президенту України Януковичу В.Ф., колишньому Прем’єр-міністру України Азарову М.Я., колишньому Міністру фінансів України, першому заступнику Міністра фінансів України, колишньому Голові Держспецзв’язку, колишньому голові правління ПАТ “Укртелеком”, директору ТОВ “ЕСУ”, колишньому члену наглядової ради ПАТ “Укртелеком”, які підозрюються у заволодінні державними коштами на загальну суму 220 млн. грн. шляхом фінансування за рахунок державного бюджету виконання робіт з побудови виділеної телекомунікаційної мережі спеціального призначення, яке повинно було здійснюватись за рахунок коштів ТОВ “ЕСУ”.

Виявлено спробу розтрати майна посадовими особами ПАТ “Державна продовольчо-зернова корпорація України” на суму понад 15 млн. доларів США, у ході відповідного кримінального провадження затримано 4 посадовців держпідприємства, вилучено 905,1 тис. доларів США, 10 тис. фунтів стерлінгів, 68,8 тис. євро та близько 1,4 млн. грн.

Затримано директора Департаменту дозвільно-ліцензійної діяльності та регуляторної політики Мінприроди України, який вимагав та одержав неправомірну вигоду в розмірі 15 тис. доларів США.

Припинено протиправну діяльність директора Департаменту нормативно-методичного забезпечення промислового і цивільного будівництва та виробництва будматеріалів Мінрегіону України, який одержав неправомірну вигоду в розмірі 20 тис. доларів США.

Викрито протиправні дії начальника Управління реформування власності Мінпромполітики України та колишнього заступника начальника управління з питань управління державним майном та орендних відносин Фонду держмайна України (вимагали та одержали 80 тис. грн.).

Припинено протиправну діяльність начальника ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області, старшого оперуповноваженого в ОВС відділу боротьби з корупцією УБОЗ ГУ МВСУ в Одеській області та оперуповноваженого в ОВС того ж відділу, які, за попередньою змовою, вимагали та одержали від співробітника управління Пенсійного фонду України 5 тис. доларів США за невжиття заходів правового реагування.

Задокументовано протиправну діяльність в.о. начальника екологічної інспекції в Харківській області, який вимагав та одержав неправомірну вигоду в розмірі 70 тис. грн.

Затримано держслужбовця Державного агентства автомобільних доріг України під час одержання 28 тис. доларів США неправомірної вигоди від представника однієї із мереж автозаправних станцій за дозвіл на розміщення автозаправок на автомобільних дорогах загальнодержавного значення.

Припинено протиправну діяльність начальника Головного управління Держземагентства в Черкаській області, який вимагав 80 тис. доларів США від представника фермерського господарства за видачу документів на довгострокову оренду земель сільськогосподарського призначення. Зловмисника затримано „на гарячому” під час одержання 57 тис. доларів США.

За матеріалами Служби безпеки Генеральною прокуратурою України повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч.4 ст. 368 КК України, заступнику директора ПАТ “Центренерго” та приватному підприємцю, які одержали неправомірну вигоду в розмірі 865 тис. грн. від представників акціонерних товариств за укладання договорів закупівлі товарів, робіт і послуг.

За результатами роботи на напрямку боротьби з корупцією в установах виконання покарань, підрозділах захисту населення від надзвичайних ситуацій та техногенних загроз, Держприкордонслужби і військових формуваннях спецпідрозділами СБ України у 2014 році складено 24 адміністративні протоколи про корупційні правопорушення (стосовно співробітників: ДПтС – 10; підрозділів захисту населення від НС та ТЗ – 11; військових формувань – 3); у 69 кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами СБ України, особам повідомлено про підозру у скоєнні злочинів (стосовно співробітників: ДПтС – 19; підрозділів захисту населення від НС та ТЗ – 10; Держприкордонслужби – 10; військових формувань – 30), з яких 25 – за ст. 368 КК України.

Зокрема, за матеріалами ГУ БКОЗ СБУ Генеральною прокуратурою України розпочато кримінальне провадження та повідомлено про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, директору ДП “Київський бронетанковий завод”, який надав незаконну вказівку щодо перерахування приватному підприємству з ознаками фіктивності 12 млн. грн. державних коштів як розрахунок за фактично непоставлені державному підприємству корпуси для БТР-3Е1.

Задокументовано протиправну діяльність заступника голови Державної служби з надзвичайних ситуацій, який вимагав 1 млн. грн. та одержав частину неправомірної вигоди у розмірі 200 тис. грн. від директора приватної комерційної фірми за сприяння у здійсненні підприємницької діяльності.

Затримано директора Департаменту матеріально-технічного забезпечення Державної прикордонної служби України, який вимагав 1 млн. грн. та одержав частину неправомірної вигоди в розмірі 400 тис. грн. від директора комерційної структури за сприяння у перемозі в конкурсних торгах на постачання речового майна на суму майже 60 млн. грн.

Припинено протиправну діяльність військового комісара Хмельницького районного військового комісаріату, який отримав неправомірну вигоду в розмірі 1 тис. доларів США за “вирішення питання” щодо уникнення призову до ЗС України мешканця м. Хмельницький. Аналогічне правопорушення викрито в Закарпатській області, вчинене провідним спеціалістом відділення комплектування Іршавсько-Виноградівського об’єднаного районного військового комісаріату, який вимагав та одержав неправомірну вигоду в розмірі 16,25 тис. грн.

Затримано заступника начальника Управління матеріальних ресурсів Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, який вимагав 100 тис. грн. та одержав неправомірну вигоду у розмірі 35 тис. грн. від директора комерційної структури за сприяння у перемозі на конкурсних торгах із визначення постачальника продуктів харчування.

По лінії протидії корупції в правоохоронних, контролюючих (податкових, міграційних, прокуратури, МВС, ДВС України) та судових органах спецпідрозділами СБ України протягом 2014 року складено 58 адміністративних протоколів про корупційні правопорушення (стосовно співробітників: податкових органів – 28, міграційних підрозділів – 3, прокуратури – 1, органів МВС – 18, ДВС – 2, судових органів – 6); у 156 кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами СБ України, особам повідомлено про підозру у скоєнні злочинів (стосовно співробітників: податкових органів – 31, міграційних підрозділів – 5, прокуратури – 5, органів МВС – 98, ДВС – 7, судових органів – 10), з яких 99 – за ст. 368 КК України.

Так, викрито протиправну діяльність начальника ГУ Державної міграційної служби України у Львівській області та його першого заступника, які вимагали неправомірну вигоду в розмірі 3 тис. доларів США одноразово та від 1,5 до 5 тис. доларів США щомісячно від своїх підлеглих за не створення перешкод у їхній службовій діяльності та не звільнення їх із займаних посад.

Припинено злочинну діяльність чотирьох співробітників міліції ГУ МВС у м. Києві, які вимагали та одержали 10 тис. доларів США від громадянина за не притягнення його до кримінальної відповідальності за розбещення неповнолітньої.

Повідомлено про підозру у вчиненні злочину керівнику одного з районних відділів міліції у Рівненській області, якого було затримано під час одержання неправомірної вигоди від підприємця за не перешкоджання у здійсненні комерційної діяльності.

Викрито протиправну діяльність старшого інспектора Департаменту ДАІ МВС України, майора міліції, який вимагав та одержав неправомірну вигоду в розмірі 20 тис. доларів США від фізичної особи за видачу «елітного» державного номерного знака.

Припинено протиправну діяльність начальника та трьох міліціонерів відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Оболонського районного управління ГУ МВС України у м. Києві. Задокументовано кілька фактів вилучення без складання відповідних процесуальних документів зазначеними правоохоронцями наркотичних речовин та їх збуту наркозалежним особам.

Затримано начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб однієї з районних податкових інспекцій Запорізької області, яка одержала неправомірну вигоду в розмірі 25 тис. грн. від підприємця за вирішення питання щодо не нарахування штрафних санкцій.

Припинено злочинні дії старшого слідчого СУ ГУ Міністерства доходів і зборів в Одеській області, який вимагав неправомірну вигоду в розмірі 900 тис. грн. та одержав 450 тис. грн. від представників комерційних структур за закриття кримінальних проваджень щодо цих підприємств.

Викрито та припинено корупційні дії судді Апеляційного суду Чернігівської області, який вимагав 2 тис. доларів США від місцевої мешканки за не притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення ДТП.

Викрито протиправну діяльність голови одного з районних судів м. Житомир та двох його спільників (колишнього начальника і співробітника підрозділу обласної податкової адміністрації), яких було затримано під час передачі їм чергової частини неправомірної вигоди – 10 тис. доларів США від місцевого мешканця за сприяння у здійсненні правосуддя на його користь.

У ході вирішення завдань по боротьбі з корупцією в митних/контролюючих органах на митному кордоні України спецпідрозділами СБ України складено 70 (53/17) адміністративних протоколів про корупційні правопорушення; у 20 (12/8) кримінальних провадженнях, розпочатих за матеріалами СБ України, особам повідомлено про підозру у скоєнні злочинів, з яких 17 (11/6) – за ст. 368 КК України.

Так, задокументовано протиправну діяльність заступника начальника підрозділу митного поста “Бориспіль-аеропорт” Київської митниці, двох інспекторів поста та митних брокерів (вимагали й одержали неправомірну вигоду в розмірі 20 тис. грн.).

Затримано начальника одного з митних постів Миколаївської митниці, який вимагав 3 тис. доларів США неправомірної вигоди та одержав частину в розмірі 1,5 тис. доларів США від директора комерційної структури за безперешкодне митне оформлення ввезеного в Україну природного каміння.

Припинено протиправні дії керівника одного із структурних підрозділів Державної екологічної інспекції з охорони навколишнього середовища Північно-Західного регіону Чорного моря та його підлеглого, які вимагали та одержали неправомірну вигоду в розмірі 3 тис. доларів США від суб’єкта господарювання за сприяння у безперешкодному митному оформленні вантажу гумових шин.

Викрито протиправну діяльність державного інспектора Головного управління ветеринарної медицини у м. Київ, який вимагав неправомірну вигоду в розмірі 3,8 тис. доларів США і 6 тис. грн. за надання дозвільних документів на ввезення і зберігання продукції тваринного походження.

 

Діалог із громадськістю 

Протягом 2014 року Службою безпеки України систематично здійснювалось інформування громадськості про стан та вжиті заходи у сфері боротьби з корупцією і організованою злочинністю шляхом оприлюднення інформації через офіційний веб-сайт та сторінки СБУ у соціальних мережах Facebook та Twitter, організації прес-конференцій, брифінгів, форумів й інших публічних заходів для ЗМІ та громадськості.

Так, на веб-сайті СБУ було розміщено 237 повідомлень про вжиті заходи з протидії корупції та організованій злочинності, проведено 34 брифінги для ЗМІ, на яких висвітлювалася інформація за означеною тематикою.

Крім того, на офіційному сайті СБУ розміщено посилання на “гарячу” телефонну лінію (0-800-501-482) та електронну адресу (callcenter@ssu.gov.ua), за якими громадяни можуть повідомити про факти корупції або інші небезпечні злочини. Також діє електронна скринька для письмових звернень громадян щодо можливих корупційних діянь з боку співробітників СБУ. Отримана інформація доповідається особисто Голові Служби безпеки.

Інформаційний обмін забезпечується і шляхом надання інформації в порядку, визначеному Законом України “Про доступ до публічної інформації”. Щоквартально на офіційному сайті розміщується інформація про результати розгляду звернень громадян до СБ України.

Для забезпечення відкритості та поінформованості суспільства про роботу Служби безпеки щодо запобігання і протидії корупції, створення умов для підтримки антикорупційних заходів, що вживаються державою, залучення громадськості з метою попередження корупційних ризиків співробітники СБУ взяли активну участь в організації та проведенні низки антикорупційних форумів:

3 липня 2014 року – I Антикорупційному форумі на тему: “Протидія корупції”;

15 липня 2014 року – II Антикорупційному форумі на тему: “Корупція на кордоні”;

1 серпня 2014 року – III Антикорупційному форумі на тему: “Протидія корупції в контролюючих органах та важелі впливу громадськості на прийняття антикорупційних рішень”.

Крім цього, представники Служби безпеки брали участь у відкритих слуханнях щодо протидії корупції на кордоні та посилення впливу громадськості на прийняття антикорупційних рішень, що відбулись 2 серпня 2014 року в м. Одеса. На слуханнях були присутні громадські діячі, представники неурядових організацій, засобів масової інформації, керівництво УСБУ в Одеській області, Державної фіскальної служби та Південної митниці, Державної прикордонної служби, Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, Держекоінспекції Південно-Західного регіону Чорного моря, МВС України, органів прокуратури, адміністрації морських портів України.

Громадські слухання з питань запобігання та протидії корупції в органах влади, управління та контролюючих органах проводилися і в окремих регіональних органах СБ України.

Під час засідань Громадської ради при Службі безпеки України порушувалися питання щодо покращення роботи з протидії корупції в державі. Також було удосконалено нормативні засади діяльності Ради (у новій редакції прийнято Положення про Громадську раду при Службі безпеки України)

За рішенням Голови СБУ з листопада 2014 року створена та функціонує Громадська рада з питань оновлення та очищення влади, яка здійснює свої повноваження в рамках Закону України “Про очищення влади”.

 

Міжнародне співробітництво 

Продовжено взаємодію з партнерськими спецслужбами та правоохоронними органами іноземних держав відповідно до укладених Службою безпеки України угод. Спільно з іншими органами державної влади України проводилася робота з міжнародними організаціями в антикорупційній сфері.

Заходи в рамках міжнародного співробітництва здійснювалися у формах робочих зустрічей, участі експертів СБ України в навчально-методичних програмах, функціонування спільних із зарубіжними партнерами робочих груп, забезпечення реалізації антикорупційних планів міжнародних організацій тощо.

 

Удосконалення антикорупційного законодавства 

У Службі безпеки України на постійній основі проводиться аналіз положень антикорупційного законодавства та матеріалів правозастосовної практики її спецпідрозділів, вивчаються і враховуються відповідні пропозиції громадськості. За результатами такої роботи до суб’єктів законодавчої ініціативи надаються пропозиції щодо нейтралізації корупційних ризиків і загроз, необхідності удосконалення відповідних антикорупційних норм.

У пакеті новоприйнятих антикорупційних законів були враховані пропозиції, що надсилались Службою безпеки на адресу Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, РНБО України та Кабінету Міністрів України щодо:

запровадження механізму протидії незаконному збагаченню шляхом криміналізації умисного спотворення даних антикорупційної декларації;

використання як одного з основних інструментів люстрації органів державної влади поглибленої перевірки даних про майновий стан посадовців (антикорупційна складова люстрації);

забезпечення дотримання чиновниками антикорупційної поведінки адміністративними засобами (проведення перевірок на доброчесність, основою чого є приховані від їх об’єкта заходи контролю);

окремих аспектів реформування системи органів, які здійснюють протидію корупції.

В ГУ БКОЗ Служби безпеки України досліджувалися й інші важливі питання організації та нормативної регламентації заходів із протидії, запобігання корупції та усунення її негативних наслідків, що знайшли своє відображення у відповідних інформуваннях суб’єктів законодавчої ініціативи та публікаціях.

Global Shelter Cluster (GSC)

Міжнародна організація з міграції (МОМ)

Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців

Управління з координації гуманітарних питань (УКГП)

НКЦСПК Всі права захищенні 2005 - 2024