Виступ Президента України під час складання присяги першими детективами НАБУ

Дорогі друзі!

Для мене висока відповідальність. Цей день, 15 вересня, я дуже прошу, запам’ятайте його. Цей день назавжди увійде в історію України, як день складання присяги першими детективами Антикорупційного бюро України.

Ми дуже довго йшли до початку повноцінної роботи Антикорупційного бюро і впритул наблизилися зараз до нього.

Не лише Україна чекає від вас ефективного старту. Великі сподівання на вас покладають наші партнери у Європейському Союзі і у всьому світі, щоб за величезними інституціональними реформами, створенням Антикорупційного бюро, Антикорупційної агенції, структур, які забезпечать ефективну боротьбу України з корупцією, нарешті, прийшли конкретні справи.

В Індексі сприйняття корупції за 2014 рік, який був оприлюднений Transparency International, Україна зараз перебуває на 142-й сходинці. Завдання ваше, Антикорупційного бюро, антикорупційної системи України знищити корупційного монстра. Сподіваюся, що вже через 2-3 роки Україна у цьому Індексі опиниться на почесних місцях біля своїх європейських партнерів – Чехії, Словаччини, біля Грузії, яка розпочала ці реформи декілька років тому.

Ви – справжній спецназ, який суспільство найняло, навчило, довірило і відрядило на боротьбу з корупцією. Відбір був дуже жорстокий: оці хлопці і дівчата пройшли суворі випробування, суворі тести, з-поміж понад 2700 кандидатів були відібрані 70 найкращих. Перші 25 з вас сьогодні офіційно будуть зараховані до Національного антикорупційного бюро.

Мені приємно, що і Голова антикорупційного бюро також був відібраний внаслідок жорстокого конкурсу, за яким дивилася вся Україна.

Такі чесні й прозорі конкурси виправдовують себе, вони ведуть до створення принципово нової правоохоронної системи. На підставі саме подібних конкурсів ми зараз формуємо нову державну структуру по боротьбі з корупцією.

У нас уже є дуже позитивний досвід. Саме на підставі прозорих конкурсів створилася патрульна поліція, яка користується колосальною довірою громадян.

Безпрецедентний процес очищення і запрошення на роботу нових працівників відбувся в органах місцевих прокуратур, де також зараз проходять суворі випробування. Нові працівники прокуратури будуть робити все, щоб спільно з вами ефективно боротися з злочинністю і корупцією, захищати права і свободи громадян.

Саме таку технологію я збираюся запровадити і в очищенні судової системи. Ось чому я попросив Голову Верховної Ради Володимира Гройсмана разом з проектом змін до Конституції в частині судової реформи спрямувати до Венеціанської комісії пропозиції щодо найрадикальнішого варіанту очищення суддівського корпусу. Сьогодні суди є слабкою ланкою, яка інколи руйнує наш спільний наступ по боротьбі з корупцією. А вони мають стати надійною і ефективною системою, яка дозволить нам будувати нову державу.

Я вже говорив днями, що Служба безпеки України та Генеральна прокуратура, міліція затримують зараз в десятки разів більше хабарників, ніж раніше, і треба, щоб корупціонери у судовому порядку несли покарання відповідно до нашого законодавства. Нажаль, часто-густо саме суд нівелює усі ті серйозні напрацювання, які зробили Служба безпеки, Генеральна прокуратура та МВС, викликаючи справедливе незадоволення суспільства. Впевнений в тому, що нам вдасться вирішити цю ситуацію, і найближчим часом ми будемо мати ефективну судову систему.

Головна відмінність від попередніх часів – ми зараз звільняємо людей навіть за підозру в корупції, підозру в хабарництві. Ми не боїмося виносити це сміття з хати. Ми нічого не приховуємо від суспільства.

Це демонструє наявність сильної політичної волі до боротьби з таким злом, як корупція. Але викривати, звільняти і навіть затримувати – цього зараз вже недостатньо. Люди справедливо вимагають сурового кримінального покарання за корупційні дії.

Від Верховної Ради я очікую також закону, який забороняє відпускати під заставу державних службовців, підозрюваних в корупції. Вчора під час зустрічі з керівниками парламентських фракцій, які входять до складу коаліції, ми домовилися, що найближчим часом Верховна Рада прийме зміни до законодавства, які дозволять надійно запроторити корупціонерів за грати.

Ще одна нагальна дія, якої я очікую від Парламенту – обрання своїх представників, відповідно до Закону, їх має бути 7, до Комісії, яка шляхом відкритого конкурсу повинна обрати головного антикорупційного прокурора країни та сформувати Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Теж сподіваюся, що це відбудеться цього тижня, найближчим часом буде оголошений конкурс і вже за декілька тижнів ви зможете повноцінно і ефективно запрацювати, чого чекає від вас суспільство.

Адже саме антикорупційна прокуратура підтримуватиме Національне антикорупційне бюро протягом всього процесу слідства та під час розгляду антикорупційних справ у суді.

Посада детектива є абсолютно новою для України. Ця посада поєднує оперативно-розшукові та слідчі функції. І саме Національне антикорупційне бюро змінює підходи у роботі правоохоронних органів: вперше запрацюють детективи та аналітики, які використовуватимуть найсучасніші технології та методи розслідування.

Вами задекларовано амбітну мету — вже з 1 жовтня 2015 року розпочати повноцінний процес розслідування і до кінця року направити перші справи до суду.

Я дякую невеликій поки що команді Національного антикорупційного бюро, яка практично у цілодобовому режимі працювала над тим, щоб закласти міцний фундамент роботи Національного бюро – через відкритий та прозорий конкурс набрати професійних, патріотичних та амбітних співробітників, які сьогодні є моєю надійною опорою у боротьбі з корупцією.

Працюйте без оглядки на обличчя, посади, погони.

Думайте лише про нашу Україну. З вами готовий буде співпрацювати кожен українець. Хай вас бояться хабарники.

Страх і совість, закон і право – ось що нам дозволить подолати корупцію.

Ще раз наголошую, що політична воля для досягнення цього результату вам надана.

Створення законодавчої бази та відповідної інфраструктури – завершується.

Час для переможного наступу – настав.

Слава Україні!

You may also like...