Старі корупційні схеми досі працюють – експерт

Ймовірність економічного колапсу прогнозуютьУкраїні аналітики Інституту міжнародних фінансів – міжнародній асоціації фінансових установ, до якої входять зокрема й провідні закордонні банки. Там кажуть: уряд України повинен нарешті взятися за реформи, а зміни мають бути не косметичними, а системними.
Українські експерти кажуть Радіо Свобода, що не бачать ніяких ознак того, що керівництво України налаштоване міняти систему.
Песимістичні прогнози щодо майбутнього української економіки роблять цього місяця в Інституті міжнародних фінансів. В черговому огляді ІМФ ідеться про те, що у найближче півріччя Україні знадобиться близько 15 мільярдів доларів – на сплату за газ, рекапіталізацію банків і покриття дефіциту.
В організації вважають, що потреби української економіки значно перевищують її можливості – навіть з урахуванням фінансової підтримки, обіцяної Заходом.
ІМФ закидає уряду України пасивність у впровадженні реформ і вважає це неприйнятним з огляду на складну ситуацію в економіці.
В уряді тим часом розраховують на підтримку міжнародної спільноти і нагадують про бойові дії на сході.

Корупція залишається проблемою

Війна завдає настільки багато шкоди не тільки тому, що зупиняються якісь конкретні підприємства. Головна проблема – у тому, що зростають панічні настрої, зникає впевненість інвесторів. Цю шкоду неможливо виміряти – жодна економічна модель не розрахована на те, щоб такі ризики враховувати.
Володимир Дубровський

Експерт центру «Case-Україна» Володимир Дубровський загалом погоджується, що конфлікт на частині території Донбасу має вплив на перспективи української економіки. «Війна завдає настільки багато шкоди не тільки тому, що зупиняються якісь конкретні підприємства. Головна проблема – у тому, що зростають панічні настрої, зникає впевненість інвесторів. Цю шкоду неможливо виміряти – жодна економічна модель не розрахована на те, щоб такі ризики враховувати», – каже він.
Проблеми з впевненістю інвесторів підтверджує черговий індекс інвестиційної привабливості України від Європейської бізнес-асоціації. Саме за підсумками третього кварталу бізнес вперше цього року заявив про невдоволення.
Але причина – не у війні. У бізнес-асоціації кажуть: підприємці втрачають довіру до обіцянок уряду Арсенія Яценюка.
Опитані Радіо Свобода експерти вважають: керівництво України багато обіцяє, але дуже мало робить, та ще й ігноруючи при цьому стратегічно важливі для України кроки. Зокрема, це стосується зменшення тиску на бізнес, а також децентралізації.
Значно більше коштів має залишатися на місцях… Але без масштабної антикорупційної кампанії нічого не буде, бо ці кошти просто розкрадуть.
Володимир Сіденко
«Значно більше коштів має залишатися на місцях, тому що місцеві органи краще знають, які заходи для підтримки бізнесу необхідні. Але це, у свою чергу, вимагає дуже активної політики очищення державного апарату від корупційної практики. Без цієї масштабної антикорупційної кампанії нічого не буде, бо ці кошти просто розкрадуть», – говорить експерт Центру Разумкова Володимир Сіденко.
Треба радикально скорочувати видатки бюджету, але не за рахунок соціальних виплат.

Володимир Дубровський
У свіжому антикорупційному рейтингу від TRACE International Україна – на 132-й сходинці зі 198. «Треба радикально скорочувати видатки бюджету, але не за рахунок соціальних виплат, а за рахунок тих витрат, які на сьогодні повʼязані з корупцією, – каже Володимир Дубровський. – Чому після того, як ми позбулися Януковича і «сімʼї», у нас не виходить заощаджувати 80-100 мільярдів гривень щорічно тільки за рахунок держзакупівель?
Це означає, що ті корупційні схеми, які були, хоч і дещо зменшилися, але все одно працюють».

«Чорна діра» в бюджеті
Треба усувати дотацію «Нафтогазу». Вона забирає 10% ВВП. Це втричі більше, ніж оборонний бюджет України
Павло Шеремета
Крім боротьби з корупцією, аналітики вказують і на необхідність реформувати «Нафтогаз».
Американський мільярдер Джордж Сорос узагалі назвав цю компанію «чорною дірою в бюджеті» України. На критичності вирішення питання «Нафтогазу» наголосив в інтервʼю Радіо Свобода і колишній міністр економіки Павло Шеремета: «Треба усувати дотацію «Нафтогазу».
Вона забирає 10% ВВП. Це втричі більше, ніж оборонний бюджет України».
Наприкінці жовтня міжнародне рейтингове агентство Moodyʼs зазначило, що український уряд має бути готовим і до того, що Росія достроково вимагатиме погашення єврооблігацій обсягом 3 мільярди доларів.
У Moodyʼs припускають, що такими своїми діями Росія може спричинити в Україні дефолт. Українські економісти, з якими спілкувалося Радіо Свобода, вважають дефолт малоймовірним: припускають, що Захід може спрямувати частину своєї фінансової допомоги Україні на підтримку ліквідності.
Фахівці однак радять керівництву України відсунути політичні домовленості на другий план і зайнятися системними змінами. Без них, кажуть, Україні і справді може загрожувати катастрофа.

You may also like...