Поверненням «корупційних» коштів у власність держави займатиметься міжвідомча комісія – О.Тищенко

Виконуючий обов'язки Президента України, Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов підписав Указ «Про деякі заходи щодо захисту майнових інтересів держави».

Зокрема, ним передбачено створення міжвідомчої комісії з питань повернення у власність держави коштів та майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень.

За словами керівника Міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства Олени Тищенко, створення такої міжвідомчої комісії є дуже важливим кроком, оскільки актуальність питання повернення коштів, незаконно отриманих колишніми високопосадовцями, важко переоцінити.

«Влада змушена позичати в міжнародних фінансових установах гроші у той час, коли мільярди доларів та євро, вкрадених у держави, лежать на рахунках зарубіжних банків. Арештоване майно, що знаходиться на Сході України, незаконно реалізується, а гроші  йдуть на фінансування диверсантів та терористів». – зазначила О.Тищенко.

За її інформацією, зараз, наприклад, на території Луганської області під арештом перебуває великий обсяг нафтопродуктів, які належать сумнозвісному бізнесмену Сергію Курченку. Через тимчасову неспроможність влади контролювати це майно, викликану специфічною ситуацією в регіоні, є інформація, що щоденно близько 5% цього обсягу нафтопродуктів реалізовується, а отримані кошти йдуть на потреби Курченка, «сім’ї» та фінансування сепаратистів.

Як пояснила керівник Міжвідомчої робочої групи з питань антикорупційного законодавства схеми, за якими працювали корупціонери-промисловці, які повтікали з України, нікуди не поділися. Керівники їхніх підприємств приходять до представників нової влади й пропонують брати участь у таких схемах, тільки не чіпати цих керівників. Тобто підприємства, навіть за умови арешту акцій, продовжують працювати, годуючи колишніх чиновників та сепаратистів півдня та сходу України.

«Іншим аспектом у діяльності, спрямованій на повернення у власність держави коштів та майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень, є співпраця з зарубіжними партнерами України,» – сказала О.Тищенко.

За її словами, йдеться про перспективу повернення до України коштів, які вже виведено в зарубіжні банки колишніми високопосадовцями. Тобто, влада зарубіжних держав порушує кримінальні справи щодо українських чиновників-корупціонерів та віддає банківським структурам розпорядження щодо замороження рахунків. Все це відбувається за оперативною інформацією української сторони або ж за власною ініціативою – в якості реакції на події, які відбуваються в Україні.

«Проте замороження рахунків колишніх українських високопосадовців не означає їхнього автоматичного повернення у власність Української держави, – зазначила Олена Тищенко. – Станом на сьогоднішній день прецеденти повернення коштів до України з рахунків у зарубіжних банках поки що відсутні. Але всі необхідні міжнародні механізми є і робота над цим вже почалася».

Відповідно до Указу Президента України «Про деякі заходи щодо захисту майнових інтересів держави», до складу міжвідомчої комісії з питань повернення у власність держави коштів та майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень буде залучено Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної служби фінансового моніторингу України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Адміністрації Президента України, представників іноземних держав та міжнародних організацій, незалежних, зокрема міжнародних, експертів.

 

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 467/2014

Про деякі заходи щодо захисту майнових інтересів держави

 

З метою забезпечення інтересів держави щодо майна, майнових прав, що неправомірно набуті внаслідок корупційних правопорушень високопосадовцями України, відповідно до статті 112 Конституції України постановляю:

1. Кабінету Міністрів України:

1) забезпечити розроблення та впровадження механізму із забезпечення інтересів держави щодо майна, майнових прав, що неправомірно набуті внаслідок корупційних правопорушень з використанням особливо відповідального становища в Україні службовими особами, щодо яких здійснюється кримінальне провадження правоохоронними органами та судами України, – з метою недопущення розпорядження (в тому числі для фінансування тероризму в Україні) зазначеним майном, майновими правами такими особами або в їх інтересах іншими особами, а також недопущення завдання державі збитків внаслідок незаконного відчуження майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні;

2) опрацювати питання щодо:

передачі майна, майнових прав, зазначених у пункті 1 цієї статті, на період кримінального провадження в державне управління – з метою унеможливлення збагачення винуватих осіб за рахунок такого майна, майнових прав;

можливості у виключних випадках стягнення на користь держави коштів, реалізації в інтересах держави певних видів майна, на яке накладено арешт у порядку кримінального провадження, з гарантуванням державою повернення коштів, вартості реалізованого майна у випадках виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови у цивільному позові;

3) утворити для проведення роботи (в тому числі за допомогою компетентних органів іноземних держав) з виявлення, арешту та стягнення на користь держави коштів та іншого майна, що знаходиться в Україні, іноземних державах і набуте внаслідок корупційних правопорушень з використанням особливо відповідального становища в Україні службовими особами, щодо яких введені міжнародно-правові санкції, міжвідомчу комісію з питань повернення у власність держави коштів та майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень, включивши до складу комісії Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Державної служби фінансового моніторингу України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Адміністрації Президента України, представників іноземних держав та міжнародних організацій, незалежних, зокрема міжнародних, експертів.

2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

 

Виконуючий обов'язки Президента України,

Голова Верховної Ради України Олександр ТУРЧИНОВ

13 травня 2014 року

You may also like...