Корупційних схем у медичній сфері стало ще більше, – експерти

Експерти Центру протидії корупції відзначають збільшення корупційних схем в медичній сфері.
Про це йдеться в їх річному аналітичному звіті про корупцію у сфері державних закупівель ліків, повідомляє ЛIГАБiзнесIнформ.
Згідно зі звітом, Україна повністю залежить від імпортних ліків. Лише 6% від усіх закупівель в 2014 році склали препарати вітчизняного виробництва.
Також наголошується, що старі корупційні схеми в медичній системі не були ліквідовані. Зате, після перемоги Революції гідності, афер і махінацій в медичній сфері стало більше. 1,2 млрд грн бюджетних коштів у 2014 році були витрачені Міністерством охорони здоров’я неефективно.
«Команда Центру протидії корупції вивчила більше 90 тендерів на закупівлю ліків за шести державним програмами. Майже в кожному – суттєві порушення, – стверджує Олена Щербань, керівник юридичного департаменту центру. – На них щорічно заробляють і тендерні мафіозі – через власні мережі офшорних компаній-посередників, і чиновники міністерства. Після зміни влади рівень корупції у сфері державних закупівлях ліків не тільки не зменшився, а навпаки – постійно зростає ».
Олександра Устінова, член правління центру, стверджує, що якщо раніше корупцію «ховали в форму картельної змови учасників ринку і недопуск конкурентів на торги», то в 2014 році основний схемою стало блокування торгів самими ж учасниками. «Таким чином, несумлінні учасники тендерів або вбивали конкурентів, або домагалися для себе кращих умов поставки та оплати ліків державою», – сказав він.
За даними звіту, в 2013 році торги на етапі оголошення практично не оскаржувалися, в той час як в 2014 році протягом липня-жовтня 50 з 110 лотів (препаратів) були заблоковані або оскаржуються самими ж учасниками. Так, наприклад, в 2014 році до постанови Кабінету міністрів України №117 була внесена «лобістська норма», яка дозволила постачальникам ліків отримати 100% передоплату товару і шість місяців відстрочення поставок. Тепер ліки, які учасники державних програм лікування повинні були отримати до кінця 2014 року, будуть поставлені в Україну тільки в червні 2015 року.
Серед поширених схем на фармринку наголошується, наприклад, реєстрація ціни на препарат в спеціальному реєстрі, що дозволяє фармкомпаніям свідомо завищувати ціни на ліки. «Власники реєстраційних посвідчень, у змові з керівництвом МОЗ, декларують завищені ціни. Далі вони вказують ці завищені ціни в тендерних пропозиціях і ділять різницю між собою », – пояснює Віталій Шабунін, голова центру.
«Фактично, реєстр оптово-відпускних цін перетворився на легальний інструмент покриття корупції і завищення цін на ринку лікарських засобів, що закуповуються МОЗ та іншими державними установами. Неспроможність нового керівництва МОЗ своєчасно провести торги в 2014 році дозволило всім фармацевтичним компаніям перереєструвати ціни в реєстрі оптово-відпускних цін. В результаті, держава змушена купувати ліки за дорожчою ціною, перевірити яку – неможливо », – йдеться у звіті.

You may also like...