Конституційна комісія передала Порошенко проект змін до Конституції в частині правосуддя

Президент Петро Порошенко заявив, що має намір внести проект змін до Конституції на розгляд Верховної Ради наступного тижня.

Конституційна комісія передала президенту Петру Порошенку проект змін до Конституції в частині правосуддя. Про це повідомив Порошенко, виступаючи перед студентами та викладачами Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченко.
“Після прийняття цих змін політичні органи будуть усунені від вирішення питань щодо суддівської кар’єри і впливу на долю судді. Ні Президент, ні Верховна Рада більше не будуть вирішувати питання призначення, звільнення та переведення суддів”, – сказав Порошенко.
Президент зазначив, що пропонується створити новий орган – Вища рада правосуддя, до компетенції якої входитимуть внесення подання про призначення судді, прийняття рішення про звільнення судді з посади і переведення судді з одного суду до іншого.
Відповідно до запропонованих змін, підставою для відповідальності судді є вчинення важливого дисциплінарного проступку, грубе або систематичне нехтування своїми обов’язками.
Судді пройдуть оцінювання на відповідність таким критеріям, як компетентність, професійна етика чи добропорядність. Ті судді, які не відповідатимуть цим критеріям, повинні бути звільнені.
“Але, в той же час, чесні, некорумповані, професійні судді повинні залишитися і продовжувати працювати, але вже з абсолютно іншим рівнем довіри – довіри суспільства до якості судових рішень, довіри до безпосередньо особистості і посади судді”, – сказав Порошенко.
Першими повинні пройти процедуру оцінювання судді Верховного суду, далі – судді апеляційної інстанції, після них – суди першої інстанції.
“Кожного суддю Вища кваліфікаційна комісія перегляне під” лупою “. І з точки зору професійних знань. І щодо дотримання антикорупційного законодавства, правил суддівської етики. Будуть перевірятися декларації суддів, коректність декларування доходів, витрат – особистих і членів сімей, якість прийняття суддею тих чи інших рішень, підстави їх скасування “, – зазначив Порошенко.
Він підкреслив, що законопроектом передбачається нова підстава для звільнення судді, таке як неможливість пояснити джерело походження своїх доходів і майна.
За підсумками оцінювання в системі залишаться тільки найкращі представники суддівського корпусу, на місце звільнених суддів через процедуру прозорого конкурсу будуть набрані нові співробітники.
Порошенко підкреслив, що таке оцінювання суддя буде проходити не одноразово, а на кожному етапі своєї суддівської кар’єри – при переведенні з одного суду до іншого в межах однієї інстанції, а також у суду більш високої інстанції.
Судді позбудуться абсолютного імунітету, який вони мають зараз. Їх імунітет буде обмежений виключно функцією відправлення правосуддя. Суддю можна буде притягнути до відповідальності за його правову позицію, яка викладена в рішенні, у всьому іншому він буде дорівнює звичайному громадянинові.
Порошенко заявив, що найближчим часом він внесе проект змін до Конституції на розгляд Верховної Ради. “Буквально на початку наступного тижня ми розглянемо його на Національну раду реформ, підсумуємо всі пропозиції і, думаю, що наступного тижня він буде готовий до внесення”, – сказав він.
Кабінет Міністрів України 21 жовтня схвалив основні принципи змін до Конституції в частині судової реформи.
На засіданні Кабміну прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк заявив, що судова система в Україні потребує повної перезавантаженні. Її реформування, за словами прем’єра, має пройти за тими ж принципами, як створювалася поліція.

You may also like...