Боротьба з корупцією: Україна у пошуках головного детектива

Національне антикорупційне бюро не може почати повноцінну боротьбу з корупцією без керівника детективів. Але підходящого кандидата поки не підшукали.

У двадцятих числах липня закінчився другий етап відбору кандидатів на посаду керівника детективів Національного антикорупційного бюро (НАБ). Але остаточно затвердити найбільш підходящу кандидатуру з понад півсотні претендентів поки не вдалося. Між тим ключовий орган боротьби з корупцією не може розпочати роботу без двох фігур: головного детектива і антикорупційного прокурора.
НАБ – поки єдиний правоохоронний орган країни, який створюється з нуля. 15 липня набрав чинності закон про НАБ, який впровадив нове для країни поняття “детектив”. На сайті бюро розміщене оголошення про набір сотні детективів та їхнього керівника.
До керівника вимоги жорсткі – вища юридична освіта, десять років слідчого чи оперативного стажу і п’ять років юридичної діяльності. Його робота охоплює два суб’єкта кримінального процесу – слідчого та оперативного агента.
“Як на мене, це дуже жорсткі умови. Адже ми хочемо бачити тут людину з новими думками і таку, яку не зламала стара система”, – розповідає DW Дарія Каленюк, виконавча директорка Центру протидії корупції та член конкурсної комісії Ради громадського контролю.
У підпорядкуванні керівника детективів, з окладом у 43 тисячі гривень, – близько 200 співробітників по всій країні. “Від того, як головний детектив побудує роботу своїх підлеглих, залежить, чи будуть у майбутньомувідповідати за свої корупційні дії прокурори, міністри, народні депутати та інші високопоставлені чиновники”, – каже Дарія Каленюк. Оголошення першого конкурсу співпало з травневими святами, тому прийом документів подовжили. На початку липня провели співбесіду з тими, хто пройшов кваліфікаційні вимоги та здав тести на знання законодавства. Потім психологічні тести, і нарешті – пройшов співбесіду. Але потрібного кандидата на цю посаду не побачили, стверджує член комісії.
На посаду керівника детективів претендувало 55 осіб, віком у середньому від 35 до 40 років. До тестування допустили 53. З них 22 кандидати запросили на співбесіду, та лише трьох комісія рекомендувала залишити. Багато було бажаючих з оперативно-слідчих підрозділів, а також представників прокуратури – діючі прокурори і слідчі. Стосовно деяких були сумніви, відзначила Каленюк.
“Один довгий час був прокурором Фастова, але були проблеми з його добропорядністю. Був також представник головного слідчого управління ГПУ з хорошим досвідом розкриття злочинів, – ділиться враженнями член конкурсної комісії. – Але на кілька питань він так і не дав відповіді. Крім того, він працював під керівництвом Артема Ситника (директор НАБ. – Ред.) у прокуратурі Київської області. Може виникнути конфлікт інтересів. Він потрапив у трійку попередньо відібраних, але ми за нього не голосували”.
50 кандидатів на посаду головного детектива країни – небагато, погоджуються члени комісії, а також Артем Ситник, якого весною президент Порошенко призначив керівником НАБ. Але він не погоджується з думкою деяких членів комісії, що в Україні існує нестача кваліфікованих кадрів для таких структур, як НАБ.
“Для подальшої участі в конкурсі відібрано трьох кандидатів, які претендують на цю посаду. Але на пропозицію Ради громадського контролю ми оголосили додатковий прийом документів з метою виявлення кращих кандидатур, щоб потім не було зауважень”, – зазначив DW директор НАБ. За його словами, на початку серпня відбудеться третій етап конкурсу.
“Перші 50-70 або навіть 100 детективів будуть готові вже в жовтні стати до виконання своїх обов’язків. Але початок роботи буде залежати також від створення антикорупційної прокуратури. На жаль, цей процес поки не почався”, – повідомив Ситник.
В учасників конкурсу на рядових детективів своя думка щодо системи відбору кандидатів.
DW поспілкувалася з одним з них – Олександром Ковалем, адвокатом з досвідом роботи слідчого. Тестування кандидатів побудоване неправильно, і охочі скласти тести опиняються у нерівних умовах, вважає він. Екзамен призначають, наприклад, на понеділок, вівторок чи середу. І ті, хто здавав іспити у перші дні, можуть вільно передати питання та навіть відповіді своїм колегам, які складатимуть пізніше.
“Майже всі кандидати знають один одного, працювали роками в одних структурах, відбувається обмін інформацією. Організатори пояснюють, що тестування “розбили” на три дні через нестачу комп’ютерів та матеріалів для того, щоб провести іспит для всіх бажаючих в один день і в один час, наприклад, в десяти містах країни. Тоді всі будуть в рівних умовах”, – стверджує адвокат.
Екс-прокурор з Київської області, який побажав залишилися інкогніто, в інтерв’ю DW назвав серйозною перепоною для залучення прогресивних і досвідчених кадрів НАБ відсутність механізму захисту працівників бюро. Детективи працюватимуть проти осіб високого рангу з дуже великими фінансовими можливостями.
“Це дозволяє їм найняти величезний штат працівників для протидії детективам. Переважна більшість таких людей буде сприймати роботу детективів НАБ не як виконання службових обов’язків, а як особисту ініціативу. Детектив перетворюється в особистого ворога людини, проти якої буде направлена робота. А сама держава не створила відповідних механізмів захисту детектива. У всякому разі як їх поки не бачу”, – критикує експерт.

You may also like...