Національний Координаційний Центр сприяння протидії корупції

Міжнародна діяльність

Міжнародний центр перспективних досліджень

Надіслати звернення

Надіслати офіційне звернення Директору Центра

Реформування судової системи

12 мільйонів за корупціонера

Найближчим часом кожен українець, який став свідком топ-корупції, може не тільки виконати свій громадянський обов’язок і повідомити про це, а й розбагатіти на чималу суму – до 12,5 млн грн.
Це привабливе матеріальне заохочення закладено у закон про викривачів, який Верховна Рада ухвалила 17 жовтня.
Утім, на 10-відсотковий гонорар може розраховувати лише той, хто впіймає “велику рибу”.
Як працюватиме закон і які прогалини побачили в ньому експерти?
Гроші і захист
Сам термін “викривачі” існує в українському законодавстві вже чотири роки. Проте люди, які повідомляли правоохоронців про корупційні злочини, не почувалися безпечно і нічого не отримували натомість, окрім втіхи для власного сумління.
“90% інформації, яка надходила від викривачів, правоохоронні органи зовсім не розглядали, а 80% викривачів не можуть захистити себе у судах”, – аргументує в розмові з УП Анастасія Красносільська, голова Комітету ВР з антикорупційної політики.
Захист, стимул і впорядкованість діяльності, пов’язаної з повідомленнями викривачів, – усе це, на її думку, містить закон №1010 (“Про внесення змін до закону “Про запобігання корупції” щодо викривачів корупції”).
Що обіцяє закон:
• Викривач отримує винагороду, якщо виявив корупціонера, котрий завдав державі збитків на суму, більшу за 5 000 прожиткових мінімумів. Сьогодні це 10,035 млн грн
• Розмір винагороди – у межах 10% від суми збитків, проте не має перевищувати 3 000 мінімальних зарплат. Сьогодні це 12,519 млн грн
• Викривач отримує винагороду після того, як суд винесе рішення в даній кримінальній справі
• Викривач має право на безоплатну правову та психологічну допомогу, відшкодування витрат на адвоката та судовий збір
• Держава повинна у разі потреби забезпечити охорону викривачеві та його рідним, а також захистити його від подальшої дискримінації, зокрема на робочому місці. Так, якщо викривач або його близькі звільнені з роботи саме через його антикорупційну діяльність, їх мають поновити, сплативши середній заробіток за час вимушеного прогулу. Якщо викривач відмовляється поновлюватися на цій роботі, йому мають видати компенсацію в розмірі 6-місячного заробітку, а якщо поновлення неможливе – сплатити компенсацію у розмірі дворічного середнього заробітку.
• Викривач може діяти анонімно і спілкуватися з правоохоронними органами через свого представника. Однак у такому випадку він не отримає захисту
Олександр Калітенко з Transparency International вважає одним з найбільших позитивів закону низку норм, які допоможуть захистити борців з корупціонерами.
“Країна знає кілька гучних кейсів – наприклад, повідомлення судді Лариси Гольник про зловживання мера Полтави Мамая, “справа Соломатіної” про корупцію в НАЗК, яка була “на слуху” в 2018 році, розвінчування діяльності голови суду в Черкасах від тамтешнього судді Сергія Бондаренка та інші.
Проте після оприлюднення інформації такі люди зазвичай залишалися віч-на-віч з системою. Так, Лариса Гольник зазнала кількох хуліганських нападів з побиттям”, – каже Калітенко. І сподівається, що щойно ухвалений закон надасть борцям з топ-корупцією більше гарантій безпеки.
“Оператором” повідомлень від викривачів стане НАЗК, яке максимум за 45 днів має перевірити інформацію і відтак передати її слідчим органам.
За словами Красносільської, не всі органи влади мають відповідні канали, за якими можуть звертатися ті громадяни, які виявляють корупцію, а отже, НАЗК повинно подбати про те, щоб такі канали, анонімні гарячі лінії з’явилися.
У бюджет-2020, каже депутатка, уряд має закласти кошти для виплат викривачам, однак підрахувати хоча б приблизно порядок сум наразі ніхто не береться.
Закон набирає чинності 1 січня 2020 року.

Global Shelter Cluster (GSC)

Міжнародна організація з міграції (МОМ)

Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців

Управління з координації гуманітарних питань (УКГП)

НКЦСПК Всі права захищенні 2005 - 2024